REMEDIACJA

Nierozłącznymi elementami świata biznesu stały się odpowiedzialność, zapobieganie i przeciwdziałanie negatywnym skutkom wpływu człowieka na środowisko. W relacjach handlowych, jak również w działalności gospodarczej oraz na gruncie prawnym, zrównoważone podejście do stanu jakości środowiska naturalnego staje się coraz bardziej istotne i cenione.

Jardźwig oferuje kompleksowe usługi związane z remediacjami i gospodarką odpadami.

Profesjonalnie zajmujemy się analizą wyników oceny stanu zanieczyszczenia terenu skutkującą opracowaniem optymalnego projektu planu remediacji, uwzględniającego założenia projektowanego przedsięwzięcia.

Naszym największym atutem jest wykonywanie remediacji w połączeniu z robotami ziemnymi przy wykorzystaniu wyłącznie własnych jednostek sprzętowych. Dodatkowo posiadamy własną płytę bioremediacyjną, która naszym zdaniem jest jedynym takim obiektem w Polsce, pozwalającą nam oczyszczać grunty zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi w ilości 50 000 Mg/rok. Do procesów bioremediacyjnych wykorzystujemy własny preparat mikrobiologiczny M2, posiadający atest PZH.

ZAKRES OFEROWANYCH USŁUG:

REMEDIACJA GRUNTÓW I REKULTYWACJA TERENU W WARSZAWIE

 

KOSZTY USŁUGI REMEDIACJI TERENÓW ZANIECZYSZCZONYCH

Najdroższym elementem procesu remediacji jest nieplanowane wstrzymanie prac budowlanych a nie koszty związane z samą remediacją. Historia terenu, działalność która była na nim prowadzona w przeszłości oraz inne przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia zanieczyszczenia, są kluczowe przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzeniu badań gleby  i ziemi. Profesjonalnie wykonana ocena stanu zanieczyszczenia powierzchni ziemi minimalizuje ryzyka związane z kosztami remediacji i nieplanowanymi przestojami w pracach na budowie. Jest to szalenie istotne zwłaszcza przy transakcjach kupna i sprzedaży nieruchomości (występowanie zanieczyszczenia ma wpływ na wartość działki) oraz na etapie planowania budżetu przedsięwzięcia.

Z różnego rodzaju zanieczyszczeniami powierzchni ziemi spotykamy się praktycznie w przypadku każdego rodzaju nieruchomości gruntowej, zwłaszcza na obszarach aglomeracji miejskich i terenach poprzemysłowych. Prawidłowe określenie obszaru i kubatury zanieczyszczonych gruntów oraz wybór skutecznej i optymalnej kosztowo metody oczyszczania, przy jednoczesnym spełnianiu wymogów prawnych, to zadanie dla naszych doświadczonych specjalistów.

REMEDIACJA WARSZAWA – WŁASNE ZAPLECZE BIOREMEDIACYJNE

Jardźwig S.C. posiada decyzję Starosty Otwockiego nr 341/2017 z dnia 27 września 2017 r. zezwalającą na przetwarzanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami.

Zgodnie z zapisami decyzji Odpady o kodzie ex 17 05 03* – Gleba i ziemia zawierająca substancje ropopochodne oraz odpady o kodzie ex 17 05 05* – Urobek z pogłębiania zawierający lub zanieczyszczony wyłącznie substancjami ropopochodnymi poddawane są procesowi R5 – Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych.

Odzysk wydobytej gleby i ziemi oraz urobku z pogłębiania polega na usunięciu z niej substancji ropopochodnych za pomocą bakterii lub innych mikroorganizmów na specjalnie do tego przygotowanej płycie bioremediacyjnej.

PROCES REMEDIACJI GRUNTÓW, GLEBY I ZIEMI – LIKWIDACJA ZANIECZYSZCZEŃ

Likwidacja zanieczyszczeń węglowodorowych prowadzona jest m.in. poprzez biodegradację
z zastosowaniem drobnoustrojów (bakterii), które występują w gruncie poddanym procesowi odzysku. Dodatkowo prowadzone są zabiegi agrotechniczne tj. przewietrzanie pryzm oraz zraszanie ich wodą. Oczyszczanie gruntów przebiega w cyklu stałym przez cały rok. Natomiast w okresie wegetacyjnym od kwietnia do października (determinowany średniodobową temperaturą powyżej 7oC) prowadzone są dodatkowo intensywne zabiegi agrotechniczne oraz aplikacja preparatów bioremediacyjnych.

BIOREMEDIACJA – technologia usuwania zanieczyszczeń (głównie substancji ropopochodnych)
z gleby i wód podziemnych za pomocą żywych mikroorganizmów w celu katalizowania, destrukcji lub transformacji różnego rodzaju zanieczyszczeń w formy mniej szkodliwe. W bioremediacji wykorzystywane są naturalne zdolności mikroorganizmów do rozkładu węglowodorów.

Jardźwig S.C posiada atest higieniczny wystawiony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny dla własnego preparatu mikrobiologicznego M2, przeznaczonego do usuwania zanieczyszczeń ropopochodnych z gruntów, osadów i ścieków przemysłowych.

Płynne węglowodory pochodzące z ropy naftowej mogą zostać poddane biodegradacji  z użyciem wielu gatunków naturalnych bakterii. Zjawisko to wykorzystywane jest w procesach celowej biodegradacji węglowodorów poprzez dodanie wyselekcjonowanych naturalnych mikroorganizmów do zanieczyszczonego gruntu. Mikroorganizmy degradują węglowodory, przez co uzyskuje się efekt oczyszczenia środowiska. Najwydajniej procesy biodegradacji zachodzą  w środowisku aerobowym (tlenowym). Węglowodory zostają wówczas rozłożone na wodę  i dwutlenek węgla, według wzoru: C15H32 + 23 O2 → 16 H2O + 15 CO2

Przed przystąpieniem do aplikacji mikroorganizmów na pryzmie prowadzony jest proces wzbogacania gruntów zdeponowanych na pryzmach w niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu remediacji mikroelementy. Wzbogacanie odbywa o się poprzez aplikację nutrientów (substancji odżywczych – odpowiedniej mieszaniny nawozów azotowych i fosforowych). Aplikacja prowadzona jest już na etapie formowania pryzm sprzętem mechaniczny i polega na mieszaniu odpadów  z nawozami dostarczanymi w postaci proszku.

W dalszej kolejność, po wbudowaniu zanieczyszczonych odpadów w pryzmy aplikowany jest biopreparat składający się ze szczepów mikroorganizmów wyselekcjonowanych pod kątem skutecznej biodegradacji węglowodorów i ich pochodnych. Aplikacja odbywa się za pomocą agregatu pompowego.
System zraszania pryzm służy do aplikacji biopreparatów ale również odżywek dla mikroorganizmów rozkładających węglowodory (nutrientów) oraz wody i odcieków w ramach utrzymania odpowiedniej wilgotności pryzm. Systemu aplikującego składniki służące biodegradacji, niezbędne do skutecznego prowadzenia przetwarzania odpadów, umożliwia równomierne zraszanie całej powierzchni pryzm.

Przygotowaniem i nadzorem nad aplikacją wysokospecjalistycznych biopreparatów zajmuje się będzie doświadczona w tego typu pracach firma zewnętrzna.

Kolejnym etapem prowadzenia skutecznego odzysku odpadów jest przewietrzanie pryzm, którego zadaniem jest dostarczenie tlenu, niezbędnego dla zachodzących procesów biodegradacji.

W tym celu wykonywane jest mieszanie i spulchnianie odpadów uformowanych w pryzmy przy pomocy sprzętu mechanicznego (koparki).
Czas oczyszczania zanieczyszczeń przy zastosowaniu metody biodegradacji w znacznym stopniu zależy od poziomu stężeń substancji niebezpiecznych oraz od warunków atmosferycznych panujących w trakcie prowadzenia prac.

ODZYSK ZANIECZYSZCZONYCH GRUNTÓW

Odzysk zanieczyszczonych gruntów (odpadów o kodzie ex 17 05 03* oraz ex 17 05 05*) uznany zostanie za zakończony z chwilą, kiedy wyniki pobranych próbek gruntu wskazywać będą, iż odpad nie posiada właściwości niebezpiecznych na podstawie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia
23 września 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania odpadów niebezpiecznych za odpady inne niż niebezpieczne.

REMEDIACJA HISTORYCZNEGO ZANIECZYSZCZENIA POWIERZCHNI ZIEMI

 

WARTO WIDZIEĆ…

    • HISTORYCZNE ZANIECZYSZCZENIE POWIERZCHNI ZIEMI – rozumie się przez to zanieczyszczenie powierzchni ziemi, które zaistniało przed dniem 30 kwietnia 2007 r. lub wynika z działalności, która została zakończona przed dniem  30 kwietnia 2007 r.; rozumie się przez to także szkodę w środowisku  w powierzchni ziemi w rozumieniu art. 6 pkt 11 lit. c ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, która została spowodowana przez emisję lub zdarzenie, od którego upłynęło więcej niż 30 lat;
    • POWIERZCHNIA ZIEMI – rozumie się przez to ukształtowanie terenu, glebę, ziemię oraz wody gruntowe, z tym że:
    • gleba – oznacza górną warstwę litosfery, złożoną z części mineralnych, materii organicznej, wody glebowej, powietrza glebowego i organizmów, obejmującą wierzchnią warstwę gleby i podglebie,
    • ziemia – oznacza górną warstwę litosfery, znajdującą się poniżej gleby, do głębokości oddziaływania człowieka,
    • wody gruntowe – oznaczają wody podziemne w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.
    • WŁADAJĄCY POWIERZCHNIĄ ZIEMI – rozumie się przez to właściciela nieruchomości, a jeżeli w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej na podstawie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne ujawniono inny podmiot władający gruntem – podmiot ujawniony jako władający;
Zanieczyszczenie powierzchni ziemi ocenia się na podstawie przekroczenia dopuszczalnych zawartości substancji powodujących ryzyko w glebie lub w ziemi określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi.

REMEDIACJA – OBOWIĄZKI WŁADAJĄCEGO POWIERZCHNIĄ ZIEMI / INWESTORA

    • Obowiązek wykonania oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi
    • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi
    • Obowiązek zgłoszenia historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi
    • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska

Art. 101e. Władający powierzchnią ziemi, który stwierdził historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi na terenie będącym w jego władaniu, jest obowiązany niezwłocznie zgłosić ten fakt regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska.
    • Obowiązek wykonania remediacji powierzchni ziemi
    • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska

Art. 101h. Władający powierzchnią ziemi, na której występuje historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, jest obowiązany do przeprowadzenia remediacji.

    • REMEDIACJA – rozumie się przez to poddanie gleby, ziemi i wód gruntowych działaniom mającym na celu usunięcie lub zmniejszenie ilości substancji powodujących ryzyko, ich kontrolowanie oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się, tak aby teren zanieczyszczony przestał stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, z uwzględnieniem obecnego i, o ile jest to możliwe, planowanego w przyszłości sposobu użytkowania terenu;

BADANIA ŚRODOWISKOWE I GEOTECHNICZNE

USTAWA Z DNIA 27 KWIETNIA 2001 R. PRAWO OCHRONY ŚRODOWISKA

Art. 101l.
1. Remediację historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi przeprowadza się zgodnie z ustalonym planem remediacji.
2. Władający powierzchnią ziemi lub inny sprawca, obowiązany do przeprowadzenia remediacji historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi, jest obowiązany do przedłożenia regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska wniosku o wydanie decyzji ustalającej plan remediacji, który zawiera projekt planu remediacji; do pisemnego wniosku dołącza się jego zapis w postaci elektronicznej na informatycznych nośnikach danych.

Art. 101n.
1. Regionalny dyrektor ochrony środowiska dokonuje oceny przeprowadzenia remediacji, która polega na stwierdzeniu zgodności remediacji z ustalonym planem remediacji.
2. W przypadku gdy stwierdzono niezgodność przeprowadzonej remediacji z ustalonym planem remediacji, stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

WARTO SKONTAKTOWAĆ SIĘ W ZAKRESIE PROJEKTÓW: REMEDIACJA, REKULTYWACJA, REWITALIZACJA – CHROŃMY ŚRODOWISKO

Firma Jardźwig (siedziba w Otwocku) to doświadczeni Eksperci jeśli chodzi o remediację terenów zanieczyszczonych.
Zapraszamy do kontaktu po doradztwo z usług w zakresie rekultywacji i remediacji środowiska gruntowo-wodnego. Warto sprawdzić naszą ofertę.